Novinky

Kateřina Kašparová a její maratonský příběh

KK1

Kateřina Kašparová, milovnice matematiky a zapálená běžkyně, se dostala do povědomí českého běžeckého světa tím, že v podstatě „od stolu” v roce 2018 zaběhla Spartatlon (246 km) a umístila se na druhém místě. V roce 2022 přesedlala z běhání ultra na „kratší“ tratě – půlmaraton a maraton. Letos zaběhla Pražský maraton s časem 2:44:39 a umístila se na pátem místě v rámci MČR. V porovnání s jejím posledním maratonem dosáhla o 12 minut lepší čas. Rozhovor s Katkou nastiňuje její přípravu a přístup k závodům.

Q: Kdy jsi běžela svůj první maraton?

A: Bylo to v roce 2014 s časem 3:41:20. Tehdy jsem trénovala týdně kolem 30 – 40 km 😊 Další rok to bylo již o 20 minut lepší, a pak to šlo stále níž.

Q: Co je potřeba udělat pro takový posun?

A: Asi to nechtít za každou cenu. Já jsem běhala ultra a maraton za 2:56 jsem běžela v rámci příprav. Až loni jsem se vrátila na kratší tratě.

Q: Proč sis vybrala právě maraton v Praze?

A: Protože je to MČR. I když trať nebyla snadná a letos byla horší než kdy jindy, ty dlažební kostky na trati se nějak namnožily :)

Q: S čím si během závodu nejvíce zápasila?

A: Bála jsem se, že běžím příliš zhurta, moc rychle. Musela jsem bojovat s hlavou, že běžím v pořádku a uklidnit své myšlenky.

Q: Na co myslíš, když běžíš? Jaké myšlenky se Ti honí hlavou?

A: Mnohdy přemýšlím nad tím, co bude. Ale nejtěžší a nejvíc prospěšné je soustředit se jen na teď, protože to, co bude, neovlivním. Ale letos mi to vyšlo. Náhodou jsem běžela s jedním známým a byla to neskutečná show, opravdu jsem si to užívala.

Q: Jaká byla Tvá letošní příprava na maraton?

A: Připravovala jsem se kontinuálně, bez výpadku, ať z důvodu zranění nebo nemoci. Týdenní objemy byly kolem 100 km, maximálne jeden týden 120 km, do toho jsem zařazovala i posilování a jógu.

Q: Jaká byla Tvá příprava z pohledu suplementace před závodem?

A: Po kvalitním tréninku pravidelně užívám Recoverite. Zároveň užívám vitamíny Premium Insurance Caps. Pět dní před maratonem jsem nasadila tablety Race Day Boost.

Q: Jak si doplňovala energii během závodu?

A: Těsně před závodem jsem si vzala jeden gel, abych neběžela hladová. Snídaně v tu dobu byla již zcela strávena. Celkem jsem měla 6 gelů a do toho jsem popíjela taky HEED. První hodinu jsem měla pouze jeden gel. Pak po 20 – 30 minutách jsem si brala další a cítila jsem se opravdu dobře.

Q: A na co se chystáš nyní? Plánuješ zůstat při maratonských vzdálenostech nebo se chceš vrátit k ultra?

A: Chystám se dokonce na kratší tratě než jsou maratony. Desítka, pětka… vím, že jdu proti většině. Avšak dokud se v tom cítím sama spokojená, jdu správným směrem.

Jak si sama poznamenala, je to dost neobvyklé přejít z ultra do rychlosti. Jsem rád, že děláš to, co Tě baví a hlavně, že dáš na sebe a své pocity. Každý z nás je jedinečný a musí si objevit tu svou správnou cestu. Kačko, děkuji Ti za rozhovor a přeji Ti hodně úspěchů, ať se rozhodneš běhat krátké, dlouhé a nebo ultra tratě.