Pět tajemství úspěchu pro vytrvalostní sportovce

Produkty Hammer Nutrition jsou skutečné pohonné látky pro odolnost, ne sladkosti obohacené cukrem. Proti jiným produktům na trhu výrobky značky Hammer neobsahují rafinované uhlohydráty, nepotřebné soli, kyselinu citronovou ani jiné umělé suroviny, jsou vyráběny výhradně z přírodních a zdraví prospěšných složek. Nezáleží na tom, zda podáváte krátkodobý nebo dlouhodobý výkon, naše produkty Vám zajistí dlouhodobou energii, zvýšenou odolnost a bezproblémové trávení, které jsou potřebné k úspěšnému závodění.

 

1. HYDRATACE: Během sportování vypijte každou hodinu cca. 590-740 ml tekutin!

Většina sportovců se tímto množstvím tekutin dokáže při běžných podmínkách správně hydratovat. V případě nižší tělesné hmotnosti nebo při chladnějších klimatických podmínkách může být dostatečným množstvím 475-530 ml tekutin. V případě vyšší tělesné hmotnosti nebo v teplejším prostředí může být zapotřebí množství tekutin až 830 ml.

Příliš velký přísun tekutin (více než 850 ml pravidelně každou hodinu) může snížit výkonnost. Svalové křeče jsou jedním z nežádoucích projevů, v těžších případech může nastat v důsledku hyponatrémie (nízký obsah sodíku) stav kómatu a smrt. Zjistěte množství tekutin odpovídající Vašim potřebám a podle toho se hydratujte, abyste předešli nevolnosti, křečím nebo nadýmání.

 

2. SPRÁVNÉ POUŽÍVÁNÍ ELEKTROLYTŮ: V případě dlouhodobého sportovního výkonu konzumujte každou hodinu:

*V případě extrémního počasí je povoleno větší množství.

  • Doplnění elektrolytů neznamená jen dodání soli. Sůl obsahuje jen dvě minerální látky, sodík a chlór. Organismus však kromě toho ke správnému fungování potřebuje i vápník, hořčík a draslík. Elektrolytické produkty Hammer Nutrition obsahují komplexní spektrum profilu minerálních látek, které v odpovídajícím poměru a množství obsahují potřebné elektrolyty a jiné esenciální živiny.

  • Omezte denní dávku sodíku na 2300 mg! Většina sportovců podobně jako lidé obecně konzumuje příliš velké množství soli. Snížením konzumace sodíku předejdete problémům se ztrátou tepla. Čím méně sodíku konzumujete, tím méně jej musíte během sportování doplňovat.

 

3. JAK DODÁVAT ENERGII: Během sportovního výkonu konzumujte každou hodinu 150-180 kalorií!

  • Méně je více. K dosažení lepšího výkonu potřebujete takové množství, které organismus dokáže správně zpracovat. To je v průměru 150-180 kalorií za hodinu. Sportovci s vyšší hmotností mohou potřebovat větší množství, až 240 kalorií za hodinu. Nesnažte se doplnit veškerou energii, kterou jste využili během výkonu, protože byste si přivodili nadýmání, závratě, nevolnost a průjem. Nechte organismus, aby k vyrovnání rozdílu využil vlastní zásoby glykogenu a tuků.

  • Abyste dosáhli optimálního množství dodávaných kalorií, dodržujte doporučené dávkování produktů podle Vaší tělesné hmotnosti! Tak si zajistíte potřebnou energii bez toho, aby se dostavily nepříjemné projevy přílišného množství dodaných kalorií. V případě používání několika různých produktů věnujte při plánování pozornost správnému výpočtu množství kalorií!

 

4. DOBITÍ PŘED SPORTOVNÍM VÝKONEM: Alespoň 3 hodiny před tréninkem nebo závodem dodejte maximálně 300-400 kalorií!

  • Zvolte nízkotučné potraviny obsahující snadno stravitelné složené uhlohydráty a malé množství bílkovin! Vyhýbejte se potravinám s obsahem vlákniny, cukru a kyselin

  • Najezte se 3 hodiny před sportovním výkonem. To znamená, abyste nesnídali o půl osmé, když od 9. hodiny máte trénink! Pokud budete konzumovat složené uhlohydráty alespoň 3 hodiny před zatížením, zvýšíte hladinu cukru v krvi natolik, že pozitivně ovlivníte svůj výkon. Příjmem potravin v čase blízkém ke sportovní činnosti však docílíte právě opačného efektu: 1.) může se snížit přetváření tuků v energii 2.) může se zrychlit vyprazdňování zásob glykogenu

  • TIP: začíná-li závod brzy ráno, neobětujte spánek kvůli jídlu. Pokud se před sportovním výkonem chcete v každém případě najíst, dejte si malou porci pohonných látek – například Hammer Gel – 5 až 10 minut před startem.

 

5. DOBITÍ PO SPORTOVNÍM VÝKONU: Po tréninku a závodech dodejte organismu 30-60 g složených uhlohydrátů a 10-20 g proteinů!

Doplňte zpátky to, co jste spotřebovali bezprostředně po zatížení! Vlivem tělesného pohybu organismus spotřebuje uložený glykogen. Zásoby doplníte nejefektivněji maximálně do 30-60 minut po ukončení sportovní aktivity.

  • Zkonzumujte 30-60 gramů složených uhlohydrátů a 10-20 gramů proteinů! 1-3 porce přípravku Recoverite dodají organismu potřebné množství složených uhlohydrátů a proteinů mléčné syrovátky (bílkovina potřebná k regeneraci v nejčistší a nejúčinnější formě) v ideálním poměru 1:3.

  • Držte na uzdě volné radikály pomocí antioxidantů! Pokud po sportovním výkonu dodáte organismu antioxidanty formou kvalitní stravy nebo doplňků stravy, podpoříte snížení negativního působení volných radikálů na buňky, čímž urychlíte i regeneraci.

 

 Stáhněte si průvodce 5 Secrets of success for endurance fueling (EN)