„méně je více“

Řiďte se heslem „méně je více“!

Hammer Nutrition zastává přístup „méně je více“ již od roku 1987. Správný energetický nápoj nebo gel dodá vašemu organismu jen to nejmenší možné množství, které je nutné k zachování takového tempa, které při několikahodinovém tréninku nebo závodu potřebujete. Tato filozofie se odráží ve všech doporučeních, která sportovcům dáváme v souvislosti s doplňováním tekutin, kalorií a elektrolytů. Proč si jsme svým postojem tak jisti? Podpořily ho vědecké výzkumy a více než 30 let spolupráce s tisíci sportovci! Řiďte se našimi radami a také jednak dokážete využít veškerý potenciál svého těla při sportu a jednak se budete cítit skvěle při odpočinku.


Proč byste měli doplňovat, nikoli nahrazovat?!

Mnoho „odborníků“ sportovcům radí nahradit látky, které během tréninku spotřebují, stejným nebo téměř stejným množstvím odpovídajících látek, hodinu po hodinu. Argumentují například tím, že „každou hodinu ztratíte 2 gramy sodíku, spálíte až 900 kalorií a vypotíte až 2 litry vody“. Sportovci, kteří jejich rady vyslechnou, bohužel většinou nemají tak dobré výsledky.

„Nahrazovací“ přístup totiž NEFUNGUJE. Organismus nedokáže nahrazovat tekutiny a potřebné látky stejnou rychlostí, jakou je spotřebovává. Při tréninku, a to i při nenáročném aerobním tempu, se totiž zrychluje metabolismus a tělo se dává do „režimu přežití“. Krev směřuje do pracujícího svalstva, tekutiny se vypařují, aby organismus ochladily, a kyslík směřuje do mozku, srdce a dalších orgánů.

Při déle trvajícím tréninku musíte spolupracovat s mechanismem přežití, který je vašemu tělu vlastní. Pokud se budete snažit nahradit kalorie, tekutiny a elektrolyty, které se při fyzické námaze uvolňují, budete jednat proti tomuto mechanismu a způsobíte si křeče, nadýmání, gastrointestinální bolesti, otoky a píchání v bocích. Účinnější a bezpečnější přístup je doplňovat jen to, co organismus dokáže přijmout a zpracovat.

Rozumné je doplnit přibližně 1/3 ztráty, s ohledem na podmínky. Pro většinu sportovců to většinou znamená 600-700 ml tekutin/hodinu, 120-180 kalorií/hodinu a širokospektré elektrolyty s maximálně 100-600 mg chloridu sodného (soli)/hodinu. Obranné mechanismy organismu si hravě poradí s rozdílem mezi ztrátou způsobenou fyzickou námahou a tím, co můžete efektivně doplnit.

Jsme si jisti, že pokud se každou hodinu tréninku vzdáte těch 500-700 kalorií, 1-2 gramů soli a 1 litru tekutin, bude vaše tělo podávat mnohem lepší výkony, budete se cítit lépe a dosáhnete výsledků, kvůli kterým tak tvrdě trénujete.